SZAKMAI BESZÁMOLÓ A BARCIKAI GENERÁCIÓK TÁNCHÁZA 5.0 PROJEKTRŐL


Kazincbarcikán a Csoóri Sándor Program támogatásával hosszú évek után 2018-ban sikerült először megvalósítani a folyamatos táncházak lehetőségét, mely folytatódott a következő években is.

A pályázatok megvalósításának eredményeként újra kialakult a “törzsközönség”, sikerült stabil bázist kiépíteni a folyamatosság fenntartásával.

Pályázatunk nem véletlenül kapta a Barikai Generációk Táncháza 5.0 elnevezést, hiszen ez volt a 2018-as első óta immár az ötödik sorozat. Az elnevezés pedig hűen tükrözte elképzelésünket: több generáció megszólítása.

A koronavírus járvány után sikerült az “újraindítás”, hisz gyakorlatilag újra kellett kezdeni az építkezést. Ebben nagy segítséget jelentett ez a pályázat is. Sikerült visszacsábítani az embereket a közösségi programokra.

Az eredeti pályázati célunknak megfelelően a célközönségünk alapvetően két részből állt:

1. Kisgyermekes családok – Aprók tánca

2. Fiatalok és felnőttek – Barcikai Fonó +

A két célközönség külön-külön történő megszólítása továbbra is eredményesen működik. Eltérő módszertannal és pedagógiával tudtuk megszólítani a táncolni vágyókat. A kisgyermekes családok (“ölbe babától” az alsósokig) játékos keretek között, sok dallal és népi játékkal fűszerezve ismerkedhettek meg a néptánc alapjaival és a folklór világával.

A fiatalok és felnőttek elsősorban azokból a fiatalokból kerültek ki, akik valamikor jártak néptánc oktatásra, illetve még most is aktív  művészeti iskolások néptánc szakon.

A támogatásból kapott teljes összeget (900.000,-Ft) a népzenét biztosító zenekarok és a tánctanárok számlás tiszteletdíjára fordítottuk. A propagandát a Don Bosco Sportközpont vállalta magára az intézmény Facebook profilján keresztül, valamint plakátok és szórólapok biztosításával.

A legjelentősebb eredménynek azt tekintjük, hogy a koronavírus járvány után újra tudtuk stabilizálni a célközönségünket, sikerült ismét megszilárdítani “közönségbázisunkat”.

Az eredetileg igényelt  1.360.000 Ft helyett 900.000,-Ft támogatásban részesültünk, így ezt az összeget kellett a leghatékonyabban felhasználni, ami úgy érezzük, hogy sikerült is, hiszen 9 táncház élőzenei szolgáltatásának biztosítására és kifizetésére fordítottuk a pénzügyi erőforrásokat.

A táncházakat 2023. októberétől 2024. júniusáig tartottuk.

Valamennyi táncházunk komplex népművészeti esemény is volt: daltanulás, tájegység ismertetés, játékok, tánctanulás, alkalmanként még egy kis “tájjellegű kóstolót” is volt.

A közreműködő zenekarok az alábbiak voltak: Csender zenekar, Tényleg zenekar, Hódi Klára és zenekara, Zelenák Ottó és zenekara.

A tánctanárok Csonka László, Hejcei Gabriella és Sinka Tímea voltak.

Partnerként együttműködő szervezet volt a Sajómenti Népművészeti Egyesület, a Kazincbarcikai Citerazenei Műhely, a Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola és az Esztenás Művészeti és Szolgáltató Bt. voltak.

A táncházak az alábbiak szerint valósultak meg:

2023.10.27.  40 fő – Barcikai Fonó +

2023.12.09.  50 fő – Aprók Tánca

2024.01.20.  50 fő – Aprók Tánca

2024.02.10.  40 fő – Barcikai Fonó +

2024.03.02.  60 fő – Aprók tánca

2024.03.14.  40 fő – Barcikai Fonó +

2024.04.27.  60 fő – Aprók tánca

2024.05.25.  70 fő – Aprók tánca

2024.06.27.  50 fő – Barcikai Fonó +

Összesen mintegy 460 fő vett részt a programokon. Programunkban annyi változás történt, hogy a 8 alkalom helyett 9 táncházat tartottunk, mivel felmerült egy “nyárköszöntő” táncház megtartása iránti igény. Ennek pénzügyi fedezetét az biztosította, hogy a reklám és PR költségeknél a plakátok és szórólapok kiadását megtakarítottuk, hisz saját készítés volt, illetve az online közösségi térben (saját Facebook oldal) hirdettük az eseményeket, ami szintén nem került költségekbe.